Με ασύμμετρες απειλές και κορωνοϊούς ξεχάσαμε ότι η Άνοιξη έχει επισκεφτεί την πατρίδα μας. Μια Πατρίδα ευλογημένη απ’ τη φύση με άπλετο ηλιακό φως, με ήπιες θερμοκρασίες τουλάχιστον στις νότιες και παραθαλάσσιες περιοχές, αλλά κυρίως με την αισιοδοξία που διακατέχει τους Έλληνες, ακόμα και σε ακραίες απειλές.
Ας πιαστούμε λοιπόν απ’ την αισιοδοξία που μας δίνει ένα κλαδάκι ανθισμένης μυγδαλιάς, χωρίς ωστόσο να ξεχνάμε ότι πρέπει να τηρούμε σχολαστικά τις οδηγίες προστασίας μας απ’ τον κορωνοϊό που μπήκε απροσδόκητα στην καθημερινότητά μας.