Η ζωή εν τάφω κατετέθης, Χριστέ, και αγγέλων στρατιαί εξεπλήττοντο, συγκατάβασιν δοξάζουσαι την σην. Η ζωή, πώς θνήσκεις; πώς και τάφω οικείς; του θανάτου το βασίλειον λύεις δε, και του Άδου τους νεκρούς εξανιστάς.
Εκατοντάδες πιστών προσήλθαν σήμερα Μεγάλη Παρασκευή βράδυ στο μοναστήρι της Νταού γεμίζοντας ασφυκτικά το νέο μεγαλόπρεπο ναό του Παντοκράτορα, όπου παρά τη κοσμοσυρροή επικράτησε απόλυτη τάξη και ησυχία, με κατανυκτική τη περιφορά του Επιταφίου γύρω απ’ το ναό.