Υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος του Μπουρνούς θέλοντας να εκθειάσει τον εκλεκτό του απερχόμενο δήμαρχο, σχολιάζει ανάρτηση του σχετικά με το εκλογικό κέντρο που άνοιξε πρόσφατα: «Πέρασα απ’ το εκλογικό σ’ έχουν κάνει θηρίο κύκλωπα» σ.σ. με το κάπα μικρό…
Οδύσσεια
Ίσως ο καλός συμπολίτης δεν σκέφτηκε καν ότι ο Κύκλωπας τυφλώθηκε απ’ τον Οδυσσέα. Ούτε φαντάστηκε καν ότι ο παραλληλισμός του αυτός θα μας έδινε τη μπάλα για να σκοράρουμε τρίποντο.
Πρώτος πόντος: Η Οδύσσεια στην παγκόσμια κοινότητα χαρακτηρίζεται ως ένα βιβλίο απόλυτων συμβολισμών
Δεύτερος πόντος: Η Οδύσσεια όντας ίσως το πρώτο βιβλίο αυτογνωσίας παγκοσμίως, αναλύει τις περιπέτειες του Οδυσσέα ως την πάλη του ήρωα με τις χειρότερες μορφές της προσωπικότητας του ανθρώπου-Οδυσσέα.
Τρίτος πόντος: Κάθε φορά που φτάνει σε ένα από τα θρυλικά μέρη και τελικά απαλλάσσεται από αυτά, ο Οδυσσέας-άνθρωπος, είναι μια νίκη. Ξεφορτώνεται ένα κακό στοιχείο. Σκοπός είναι, στο τέλος του ταξιδιού, να είναι ένας ολοκληρωμένος, σοφός και αψεγάδιαστος Οδυσσέας-άνθρωπος.
Ο Οδυσσέας συναντά τον Κύκλωπα
Η συνάντηση του Οδυσσέα με τον Κύκλωπα, συμβολίζει την κατά μέτωπο σύγκρουση του ήρωα με την Οργή. Ακριβώς ο Κύκλωπας συμβολίζει την Οργή, το μίσος, την κακία. Η οργή είναι μονόφθαλμη και μόνο αν τυφλωθεί μένει πίσω.
Δεν είναι τυχαίο που ο Οδυσσέας – άνθρωπος δεν σκοτώνει τον Κύκλωπα αλλά τον αφήνει ακρωτηριασμένο. Η οργή πρέπει να περιοριστεί, όχι να την χάσουμε εντελώς.
ΥΓ. Οποιαδήποτε ομοιότητα του Μπουρνούς – Κύκλωπα, ανήκει στον αρχικό σχολιαστή της ανάρτησης σχετικά με το εκλογικό κέντρο Μπουρνούς, πρέπει να θεωρείται εντελώς συμπωματική, καθώς ο συντάκτης του σχολίου δεν γνώριζε τον βαθύ συμβολισμό που εμπεριέχει ο Κύκλωπας της Οδύσσειας, ούτε φυσικά ο ίδιος ο Μπουρνούς που έκανε like στο σχόλιο.
Απλά μας έδωσε την ευκαιρία να παρουσιάσουμε έναν απ’ τους συμβολισμούς της Οδύσσειας. Στο αρχείο μας σχετικη βίντεο-παρουσίαση