Athens
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

ΑρχικήΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣΜΙΚΡΟΙ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΙ ΑΝΟΙΞΑΝ ΠΑΝΙΑ ΣΤΗ ΡΑΦΗΝΑ

ΜΙΚΡΟΙ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΙ ΑΝΟΙΞΑΝ ΠΑΝΙΑ ΣΤΗ ΡΑΦΗΝΑ

Με επιτυχία παρά την άπνοια της δεύτερης μέρας των αγώνων, έληξε το 1ο Κύπελλο & Περιφερειακό πρωτάθλημα Ν. Ευβοϊκού ιστιοπλοΐας, που  συνδιοργάνωσαν το Σαββατοκύριακο 28 Φεβρουαρίου και 1 Μαρτίου, ο Ναυτικός Όμιλος Ραφήνας «ΑΛΚΥΩΝ» και ο αντίστοιχος του Ματιού.

Στο 1ο ΚΥΠΕΛΛΟ και ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Ν. Ευβοϊκού, αφιερωμένο στην μνήμη του Μάριου Ζαμπέλη ιδρυτικού μέλους του Ν.Ο. Ρ «ΑΛΚΥΩΝ» και ανθρώπου της ιστιοπλοΐας , συμμετείχαν 80 αθλητές στην κατηγορία OPTIMIST και 40 αθλητές στην κατηγορία LASER 4.7.

Ήδη από τις προηγούμενες μέρες είχαν ξεκινήσει να φθάνουν στη Ραφήνα, οι αποστολές από τους ομίλους του Πόρτο Ράφτη, Αρτέμιδας-Σπάτων, Ν.Αρτέμιδας, Αγ. Αποστόλων, Ωρωπού, Δήλεσι, Λαυρίου, Σχοινιά και Νέας Μάκρης με τα σκάφη και τον εξοπλισμό τους.

Τα σκάφη μοιράστηκαν στους 2 ομίλους της Ραφήνας και του Ματιού.

Ο στίβος στήθηκε μπροστά από τις εγκαταστάσεις του ομίλου στο Αλιευτικό Καταφύγιο από τον έμπειρο Πρόεδρο Αγώνων κ. Γ. Σκλαβούνο και η θάλασσα πλημμύρισε πανιά.

Ο άνεμος βόρειος, μέτριας έντασης, 12 κόμβους περίπου, ήταν σύμμαχος την πρώτη μέρα, ώστε να ολοκληρωθούν 3 ιστιοδρομίες και για τις 2 κατηγορίες. Αν και στην 2η ιστιοδρομία η ένταση του ανέμου αυξήθηκε, οι μικροί καπετάνιοι ανταπεξήλθαν περίφημα και τερμάτισαν την ιστιοδρομία.

Στο τέλος αυτής της κουραστικής μέρας, μια ζεστή μακαρονάδα περίμενε τους μικρούς αθλητές.

Τη 2η μέρα η άπνοια εμπόδισε την διεξαγωγή ιστιοδρομιών. Αν και όλοι οι αθλητές ήταν στο νερό έτοιμοι για την εκκίνηση, ο άνεμος δεν ήταν αρκετός και ο αγώνας τέλειωσε, με την απονομή στις εγκαταστάσεις του ομίλου.