Παρών στην ανοικτή συζήτηση που διοργάνωσε η επικεφαλής της παράταξης «Γη & Ελευθερία» Εμμανουέλα Τερζοπούλου, ήταν και ο επικεφαλής της παράταξης «Δύναμη Ανάπτυξης» Ανδρέας Βασιλόπουλος, ο οποίος έκανε μια σύντομη αιχμηρή τοποθέτηση για το απαράδεκτο Master Plan που ορισμένοι επιτήδειοι επιχειρούν να περάσουν, στην οποία καταλήγει «Ένα τέτοιο σχέδιο εμείς εδώ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ και πρέπει να το κάνουμε όλοι μαζί».
Η ενδιαφέρουσα ομιλία του κ . Ανδρέας Βασιλόπουλος
Όσο για τη σημερινή συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου με μοναδικό θέμα το Master Plan του λιμένα Ραφήνας, συνεδρίαση που ζήτησαν να αναβληθεί και οι δύο προαναφερόμενες παρατάξεις, ο κ. Βασιόπουλος επεσήμανε: «Δυστυχώς ο Δήμος ούτε σε αυτό το τόσο σημαντικό θέμα ΔΕΝ προχωρά σωστά».